Czy gimnastyka korekcyjna jest potrzebna w żłobku?
Zadaniem żłobka jest dbanie o odpowiedni rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Dużo czasu w ciągu dnia poświęca się na zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne czy naukę języka angielskiego. Jednak dla prawidłowego rozwoju dzieci ważny jest również udział w zajęciach dodatkowych, takich jak korektywa.
Jaki jest cel zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
Gimnastyka korekcyjna skierowana jest głównie do dzieci młodszych, które nie wymagają jeszcze postępowania rehabilitacyjnego. W zajęciach powinny brać udział dzieci, u których rodzice zauważyli niepokojące objawy, takie jak m.in.: asymetria łopatek lub stawów kolanowych, okrągłe plecy, zbyt wysunięty brzuch, nietypowy chód czy kłopoty z koordynacją. Obserwacje te powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który zadecyduje, czy oprócz korektywy dziecko nie wymaga jeszcze innych specjalistycznych zajęć.
Niezwykle ważne jest, by zajęcia korekcyjne nie były dla malucha przykrym obowiązkiem. Dziecko należy odpowiednio zmotywować, by chętniej ćwiczyło. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie gier i zabaw ruchowych, np. pływanie żabką, rybki w stawie, zdmuchiwanie świeczki, budowanie domu, bicie brawa stopami. Ma to na celu nie tylko uatrakcyjnienie zajęć, ale przede wszystkim zmobilizowanie malucha do większego wysiłku.
Jakie korzyści dają regularne ćwiczenia ruchowe?
W okresie wzrostu dziecka kształtują się krzywizny kręgosłupa i prawidłowy kształt stopy. Mięśnie, stawy i więzadła są jeszcze słabe, dlatego konieczne jest ich wzmacnianie poprzez odpowiednie ćwiczenia. Gimnastyka korekcyjna daje maluchowi szansę na uzyskanie prawidłowej postawy, mocnych mięśni i sprawnych stawów. Z kolei prawidłowa postawa i sprawność fizyczna dziecka przekłada się na poprawę pracy serca, płuc i innych narządów wewnętrznych. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia w późniejszych latach życia.
Co ciekawe – w ostatnich latach udowodniono, że sprawność ruchowa ma również pozytywny wpływ na pracę i funkcje mózgu, kształtuje spostrzegawczość, umiejętność analizy oraz chroni dziecko od ewentualnej dysleksji.