Jak pożegnać się z dzieckiem podczas pierwszych dni w żłobku?
Dla rodziców posłanie dziecka do żłobka jest najczęściej przykrą koniecznością. Również maluchy wyczuwając zdenerwowanie rodziców, zaczynają płakać i przeżywać rozłąkę. Aby zminimalizować stres żłobkowy, warto zastanowić się nad swoim zachowaniem i spróbować pomóc dziecku zaadoptować się w nowym miejscu. Najwięcej emocji wiąże się zwykle z pożegnaniem, dlatego warto przemyśleć, jak najdelikatniej rozstać się z pociechą.
Wybór odpowiedniej placówki
Początkowo pobyt dziecka w żłobku bywa trudny i może prowadzić do pojawienia się typowych objawów infantylności dziecięcej. Z czasem jednak negatywne emocje się wyciszają i pojawia się zainteresowanie zabawą. Decyzję o oddaniu dziecka do żłobka może przyspieszyć dokładne poznanie placówki i pracującego w niej personelu. Warto wcześniej udać się na miejsce, zapoznać się z wyposażeniem oraz dopytać o oferowane zajęcia. Na spotkanie organizacyjne najlepiej zabrać dziecko, pokazać mu żłobek i opowiadać o miejscu w samych superlatywach. To może w znacznym stopniu ułatwić proces adaptacji. Ważna dla dziecka może być stopniowość wprowadzanych zmian – coraz dłuższe pozostawanie bez opiekunów jest często łatwiejsze do zniesienia, niż całodzienna rozłąka od pierwszego dnia pobytu w placówce.
Jak się pożegnać z dzieckiem?
Przede wszystkim nie można sobie pozwolić na słabość przy dziecku. Płacz opiekunów nie pozostaje bez wpływu na uczucia i zachowanie malucha. Nie oznacza to oczywiście, że nie można się z dzieckiem pożegnać. Można, a wręcz trzeba – ale nie warto przeciągać tego w nieskończoność. Jeśli Mama nie może sobie poradzić z emocjami, obowiązek odprowadzania dziecka musi wziąć na siebie Tata. Trzeba jasno powiedzieć dziecku kiedy i przez kogo zostanie odebrane. W żadnym wypadku nie należy też wracać do płaczącego dziecka i go pocieszać, ponieważ maluch szybko nauczy się tej prawidłowości. Z tego samego powodu nie można przekupywać dziecka, takie rozwiązanie prowadzi donikąd.