Kiedy należy zacząć uczyć dziecko samodzielności?
Rozpoczęcie nauki samodzielności dla dziecka jest ogromnie ważne. Wbrew obawom rodzicom, małe dzieci są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma czynnościami. Nauka samodzielności odbywa się na wielu płaszczyznach. Nauka ta polega zarówno na nauce samodzielnego jedzenia, mycia rąk, wycierania nosa, jak i samodzielności w toalecie czy ubierania się.
Kiedy jest najlepszy czas dla dziecka na rozpoczęcie nauki samodzielności?
Wielu rodziców odkłada naukę samodzielności na później, ponieważ samodzielne nakarmienie czy ubranie dziecka przez rodzica zajmuje znacznie mniej czasu, niż jeżeli dziecko miałoby zrobić to samo. Dodatkowo podczas jedzenia dziecko jest w stanie przenieść jedzenie wszędzie, tylko nie do ust. Mimo to, dziecko powinno uczyć się jeść już od momentu, kiedy podawane są mu pokarmy stałe. Małe dzieci szybko się uczą, a samodzielne jedzenie ma ogromny wpływ na rozwój motoryki dziecka. Zbyt długie karmienie dziecka sprawi, że nie będzie ono podejmować prób samodzielnego jedzenia.
Dzieci uczęszczające do żłobka, dzięki opiece wykwalifikowanych opiekunek mają dodatkową lekcję samodzielności w żłobku. Panie opiekunki pomagają dzieciom, ale nie wyręczają ich. Odpowiedni doping i wsparcie z ich strony sprawia, że dziecko czuje się docenione i chce uczyć się nowych rzeczy. Prywatne żłobki oferujące opiekę nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia dodatkowo pomagają dziecku wkroczyć na ścieżkę samodzielności.
Dziecko, ucząc się samodzielnego jedzenia, w następnej kolejności powinno uczyć się samodzielnego utrzymywania porządku. Zbieranie swoich zabawek, układanie ich w odpowiednim miejscu uczy dziecka odpowiedzialności oraz uważności. Dzięki porządkowaniu dziecko ćwiczy motorykę, a sam fakt sprzątania sprawia, że dziecko wyrabia sobie odpowiednie nawyki.
Samodzielność dzieci jest sprawą zależącą w wielu sytuacjach od konkretnego dziecka. Dziecko w wieku żłobkowym powinno podejmować próby samodzielnego jedzenia i sprzątania zabawek. Trzylatek powinien potrafić samodzielnie jeść, oraz przeprowadzać takie czynności jak mycie rąk czy samodzielne ubieranie się. Odpowiednia doza cierpliwości i motywacji sprawi, że dziecko z własnej woli zacznie podejmować próby samodzielnego wykonywania różnych czynności.