Uczęszczanie do żłobka dzieci z niepełnosprawnością
Jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć rodzice dzieci niepełnosprawnych, jest wybór żłobka. Mogą oni wybierać pomiędzy placówkami publicznymi, prywatnymi lub z oddziałami integracyjnymi, w których uczą się dzieci zdrowe i dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Jakie korzyści może przynieść dziecku uczęszczanie do żłobka prywatnego?
Niepełnosprawne dziecko w żłobku
Duże znaczenie w wychowaniu niepełnosprawnego dziecka ma kontakt z dziećmi zdrowymi. Celem integracji jest włączanie go do grupy rówieśników oraz uczenie, że wszystkie dzieci mają takie same prawa i obowiązki. Dzięki temu dziecko z niepełnosprawnością ma szansę dorastać jak inne dzieci. Nie czuje się wyizolowane, uczy się nawiązywać relacje z rówieśnikami oraz nabiera większej pewności siebie, co z pewnością zaprocentuje na dalszych etapach życia. Kontakt dziecka niepełnosprawnego z dziećmi pełnosprawnymi sprawia również, że chce ono dogonić kolegów, a tym samym bardziej mobilizuje się do pracy. Zdrowe dzieci także odnoszą korzyści z kontaktów z dzieckiem niepełnosprawnym. Od małego bowiem uczą się empatii, tolerancji oraz bezinteresownego niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Dlaczego warto wybrać żłobek prywatny?
Zadaniem żłobka jest zapewnienie dzieciom zdrowym i chorym jak najlepszych warunków do rozwoju. Grupy w żłobkach prywatnych są mniejsze niż w placówkach publicznych, dzięki czemu opiekunowie mogą poświęcić każdemu dziecku więcej czasu. Żłobki prywatne, oprócz nauczycieli, często zatrudniają psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów i rehabilitantów – dzieci znajdują się więc pod bardzo dobrą opieką. Nie bez znaczenia jest także oferta bogata oferta zajęć ruchowych, plastycznych czy językowych.
Co ciekawe – niektóre żłobki proponują również zajęcia dogoterapii. Kontakt z psami terapeutycznymi przynosi wiele korzyści dzieciom, u których zdiagnozowano autyzm, ADHD czy zespół Aspergera. Dogoterapia nie tylko poprawia samopoczucie, ale też uczy jak przełamywać lęk czy okazywać emocje i uczucia.